Termowizja, Testy Szczelności Budynków

Blower Door Test – Badanie Szczelności Budynku

Blower Door Test – Badanie Szczelności Budynku

Badanie szczelności budynku (ang. blower door test) jest to metoda badania szczelności powietrznej budynków mieszkalnych jak i komercyjnych w celu zlokalizowania tzw. wycieków powietrznych, czyli miejsc, którymi powietrze niepożądanie dostaje się do naszego budynku, bądź z niego ucieka.

Wycieki powietrzne wpływają w znacznym stopniu na zwiększenie kosztów ogrzewania w zimie oraz chłodzenia latem. Powodują też bardzo nieprzyjemne przewiewy powietrzne wewnątrz budynku.

Wiatrak do badania szczelności powietrznej budynku blower door test.
Wiatrak Retrotec

Test szczelności budynku zwany jest również testem, czy metodą Blower Door. Tłumacząc dosłownie z jęz. ang. Blower Door Test to Test Drzwi Nawiewnych. Szczególna nazwa testu bierze się stąd, że w celu jego przeprowadzenia, w miejsce drzwi (najczęściej wejściowych) wstawia się wiatraki okryte wiatroszczelną płachtą. Pompują one powietrze do środka budynku, bądź na zewnątrz, tworząc w ten sposób odpowiednio nadciśnienie i podciśnienie pomocne przy poszukiwaniu nieszczelności za pomocą kamery termowizyjnej lub dymu teatralnego.

Blower Door Test – korzyści

Korzyści testów szczelności budynku blower door.

Jedynym sposobem na osiągnięcie wysokiej szczelności jest przeprowadzenie testu szczelności powietrznej, zlokalizowanie i usunięcie ubytków. Należy dążyć do osiągnięcia jak najwyższej szczelności – każdy przeciek powietrzny w obudowie budynku jest szkodliwy dla budynku i jego użytkowników.

Parametry Budynek przed uszczelnieniem
(150 m2)
Budynek po uszczelnieniu
(150 m2)
Uciekające powietrze
(V50)
1 000 m3/h poniżej 200 m3/h
Nieszczelne miejsca Dach
Otwory ścian
Montaż i uszczelki okien
Brak
Parametr n50 N50 = 2,0/h N50 = 0,5/h
Sprawność rekuperacji 50% powyżej 90%
Oszczędności Brak powyżej 30% kosztów ogrzewania
Komfort Wyczuwalne przewiewy
Problemy z ogrzewaniem
Silne wahania temperatur zimą i latem
Stabilna temperatura
Mniej kurzu i smogu
Brak przewiewów
Redukcja hałasu
Inne Zawilgocenie
Degradacja materiałów
Prawdopodobne reklamacje
Brak szkód budowlanych
Brak reklamacji
Koszt inwestycji 600 tys. zł 602 tys. zł
Koszt napraw 30 tys. zł 0 zł
Różnice w kosztach 1 000 zł rocznie
(straty energii)
od 1 900 zł jednorazowo

Blower Door Test – etapy

1) Przygotowujemy budynek – wyłączamy piecyki gazowe, zaślepiamy kominki i system wentylacji oraz otwory technologiczne przy pomocy balonów zaporowych lub taśmy aluminiowej. Zalewamy wodą wszystkie syfony. Zamykamy wszystkie okna i drzwi zewnętrzne oraz otwieramy drzwi wewnętrzne aby w każdym pomieszczeniu wewnątrz budynku panowało równe ciśnienie.

Zaślepianie wentylacji podczas badania szczelności powietrznej.
Zaślepianie systemu wentylacji na czas testu szczelności przy pomocy balonów zaporowych.

2) Sprawdzamy ile powietrza przecieka do budynku i wyznaczamy parametr n50 – wstawiamy ramę z bardzo wydajnym wentylatorem Retrotec w okno lub drzwi zewnętrzne i wytwarzamy w budynku podciśnienie o wartości 50Pa.

Strumień powietrza, który wentylator musi wyssać z budynku dla utrzymania różnicy ciśnień to suma wszystkich przecieków obudowy budynku. Na tym etapie wyznaczamy parametr n50 i wiemy jaka jest ogólna szczelność budynku.

Test szczelności budynku.
Budynek podczas testu szczelności.
Wentylator podczas testu szczelności budynku blower door.
Wentylator podczas pracy.
Wykres ciśnienia podczas badania testu szczelności budynku.
Wykres.
Komputerowa analiza przepływów powietrza.
Komputerowa analiza przepływów powietrza.

*Parametr n50 – parametr ten określa ile razy w ciągu 1 godziny powietrze wewnątrz budynku zostanie wymienione przez nieszczelności przy zaślepionym systemie wentylacji. Badania tego parametru dokonuje się przy różnicy ciśnień 50Pa, stąd nazwa parametr n50.

Wyznaczenie parametru n50 jest naszym początkowym zadaniem, pomaga nam określić jak bardzo nieszczelny jest budynek przed przystąpieniem do dalszego działania. Większość badanych przez nas budynków posiada parametr n50=2,0. Oznacza to, że w ciągu 1h powietrze wewnątrz budynku zostanie wymienione 2 razy.

3) Lokalizujemy nieszczelności przy pomocy profesjonalnej kamery termowizyjnej sprawdzamy po kolei każde pomieszczenie i każdą przegrodę (ściany, dach okna itd.).

Lokalizacja nieszczelności poprzez zastosowanie profesjonalnej kamery termowizyjnej to najdokładniejsza i najszybsza metoda, z której korzystamy przez cały rok kalendarzowy. W celu wykorzystania tej metody wystarczy nam różnica temperatur pomiędzy budynkiem a otoczeniem jedynie na poziome 4°C. Okolice przecieków powietrznych są wychłodzone przez napływające chłodne powietrze zewnętrzne. Są to zjawiska widoczne w podczerwieni w postaci rozłożystych palczastych wzorów. Dodatkowo mamy możliwość zapisania wszystkich termogramów i zdjęć w formie plików jpg.

Do najczęściej diagnozowanych można zaliczyć nieszczelności:

Pomiar szczelności budynku kamerą termowizyjną.
Termogram
Termogram z badania szczelności budynku.
Termogram
Termowizja a testy szczelności budynku.
Termogram
Termogram z testów szczelności budynku.
Termogram

Możemy użyć anemometru aby sprawdzić prędkość przepływu powietrza w okolicy nieszczelności.

Mierzenie prędkości przepływu powietrza podzczas badania szczelności budynku.
Mierzenie prędkości przepływu powietrza przy nieszczelnie osadzonym pakiecie szybowym.
Badanie kamerą termowizyjną.
Badanie kamerą termowizyjną.

Możemy także użyć wytwornicy dymu lub pisaków dymnych aby sprawdzić dokładną ścieżkę przecieku powietrznego. Po dokładnym sprawdzeniu całego budynku rozmawiamy z Inwestorem o wszystkich nieszczelnościach. Jesteśmy też w stanie sprawdzić szczelność rur wentylacyjnych przebiegających w strefie nieogrzewanej.

Wytwornica dymu podczas testu szczelności budynku.
Wytwornica dymu podczas pracy.
Dym wydobywający się z gniazdka podczas badania szczelności powietrznej budynku.
Dym wydobywający się z gniazdka.

Nasze badania oraz raporty są zgodne z normami:

Raporty z badań można wykorzystać jako podstawę żądania usunięcia usterek lub negocjację ceny obiektu, bądź usługi.

Raport z testu szczelności budynku.
Raport z testu szczelności budynku.

 

4) Uszczelniamy ubytki – przy pomocy najlepszych materiałów przeznaczonych do tego typu napraw. Prace te wykonujemy przy nadciśnieniu dzięki czemu materiały uszczelniające są wtłaczane w głąb nieszczelności. Takie rozwiązanie daje najwyższą skuteczność. Dajemy gwarancję 100% szczelności tych miejsc.

Wszystkie diagnozowane przez nas budynki po usunięciu ubytków osiągały parametry szczelności budynków pasywnych: n50<0,6 1/h. Taka poprawa oznacza potężne oszczędności energii, fantastyczny komfort termiczny i mikroklimat wewnątrz budynku a także wysoką trwałość budynku.

Polecamy przeprowadzenie testu szczelności metodą ‘blower door’ dla budynków:
Mieszkalnych / Komercyjnych / Użyteczności publicznej:

Blower Door Test – Sprzęt

Korzystamy z profesjonalnego sprzętu topowego producenta. Jest to kamera Flir T335 o wysokiej rozdzielczości detektora podczerwieni (320 x 240 pikseli). Obsługiwany zakres temperatur : od -20°C do 650°C i duża czułość gwarantują wysoką dokładność pomiarów a przekazane Klientowi termogramy są bardzo czytelne.

Podczas pomiarów korzystamy także z innych urządzeń:

Zestaw sprzętu do przeprowadzenia testu szczelności budynku.