Baza wiedzy

Poznaj zalety i wady izolacji pianką PUR i sprawdź popełniane błędy podczas ocieplania

maj 31, 2021 | Materiały, Termowizja, Testy Szczelności

Mówi się, że jest to konkurencja dla styropianu i wełny. Izolacja natryskowa pianką PUR to coraz częściej i chętniej wykorzystywana metoda ocieplenia budynku. Dzisiaj omówimy jej zalety i wady, a także popełniane błędy przy użyciu tego rozwiązania. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby izolacja budynku była efektywna i generowała oszczędności.

Zalety izolacji pianką PUR

Pianka jest przede wszystkim materiałem jednorodnym, czyli szczelnym i pozbawionym łączeń. Oznacza to brak potencjalnych mostków termicznych, których występowanie prowadzi do niekontrolowanej utraty ciepła, a także zawilgocenia dachu. Dodatkowym plusem pianki jest także jej lekkość, szybki natrysk i kompleksowość użycia z możliwością dokładnego wypełnienia miejsc. Dotrze ona nawet do trudno dostępnych zakamarków dachów i stropów. Jej elastyczność współpracuje z każdym materiałem, więc sprawdzi się nawet przy drewnianych konstrukcjach, które naturalnie pracują. Do zalet warto również uwzględnić jej rozsądną cenę.
Wobec powyższych nie ma co się dziwić, że na rynku mamy coraz większy wybór materiałów oraz firm wykonawczych. Warto się jednak zastanowić czy natryskowe izolowanie pianką poliuretanową jest pozbawione wad. Poniżej odpowiadamy również, jak sprawdza się w praktyce i na co zwrócić uwagę.

Pianka PUR – potencjalne zagrożenia, na które musisz zwrócić uwagę

Decydując się na izolację pianką natryskową, musisz zwrócić uwagę na dwie kluczowe kwestie, które zadecydują o skuteczności tego rozwiązania.

1. Parametry piany
Podstawowa kwestia to porównanie współczynnika przenikania ciepła, popularnie zwanego lambdą. Im będzie on niższy, tym cieńsza może być warstwa ocieplająca. Oznacza to, że koszt izolacji również będzie mniejszy ze względu na ilość zużytego materiału. Przełoży się to na oszczędność miejsca, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku poddaszy użytkowych.
Należy również zwrócić uwagę na zachowanie się piany na przestrzeni całego roku kalendarzowego. W przegrodach występuje okresowy przepływ pary wodnej, zawsze ze środowiska od wyższej do niższej wilgotności. Nasiąkliwość i proces wysychania można sprawdzić samemu, pobierając próbkę materiału. Jednakże warto zadać kilka pytań swojemu wykonawcy lub projektantowi, by dowiedzieć się więcej:

  • Czy materiał będzie zatrzymywał wilgoć wewnątrz dachu?
  • Czy kondensat będzie w stanie odparować w sezonie letnim?
  • Jak zachowa się struktura piany w trakcie wysychania? Jeżeli zmieni swój rozmiar, to proces może doprowadzić do odspojenia się od przegrody, na którą pianka została naniesiona.
  • Jakie czynniki uwalnia do otoczenia?
  • Jak będzie zachowywał się materiał z biegiem lat?
  • Czy wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci folii paroizolacyjnej?

2. Przygotowanie podłoża i technika natrysku
Odpowiednie przygotowanie podłoża i technika natrysku to najważniejsze aspekty decydujące o skuteczności docieplenia. Izolację pianką wykonuje wykwalifikowana ekipa przy pomocy profesjonalnych narzędzi, które umożliwią jej odpowiednie przygotowanie materiału: podgrzanie składników, utrzymanie temperatury węży, czysty sprzęt utrzymany w dobrym stanie technicznym.

Sam zabieg powinien być poprzedzony odpowiednim zaplanowaniem prac. Na początku należy przygotować sąsiadujące elementy: uszczelnić przejścia konstrukcyjne, otynkować ściany szczytowe oraz obudowy kominów przechodzących przez dach lub strop. Dopiero wtedy można nakładać piankę, rozpoczynając od trudno dostępnych miejsc z naciskiem na dokładność natrysku.

Jakie występują problemy podczas ocieplania pianką?

Czy wiesz, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu? Dlatego, nawet gdy natrysk wygląda idealnie, na powierzchni piany mogą powstać drobne kanaliki tzw. kieszenie, którymi będzie przedostawać się powietrze do Twojego budynku.

Wydają się nieistotne, jednak w rzeczywistości zjawiska te mogą być decydujące dla komfortu użytkowników i trwałości przegrody. Tym samym negatywnie wpłyną na osiągnięte współczynniki dachu i zużycie energii, generując wyższe koszty ogrzewania.

Przeprowadziliśmy test szczelności dla ponad 100 budynków ocieplonych pianą. Termogramy pokazują niebieskie smugi, czyli przedostające się do budynku zimne powietrze. W idealnie wykonanej instalacji piany takie zjawiska nie powinny występować.

Przeprowadzając test szczelności, skupiamy się na tym, żeby je wyeliminować. Technologia izolacji pianą ma pod tym względem duży potencjał, więc naszym klientom prawie zawsze udaje się osiągnąć 100% szczelności dachu. Idą za tym korzyści związane z wysoką odpornością powietrzną budynku, jakimi są komfort termiczny i efektywność energetyczna.

 

Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane problemy u naszych klientów:

Powietrze uciekające przez nieszczelny dach
Nieszczelności wzdłuż styku piany ze ścianą szczytową

Uwaga! Przedstawione zjawiska to nieszczelności powietrzne, a nie mostki termiczne. To dwa zupełnie inne zjawiska o różnych przyczynach. Nieszczelności powietrzne to miejscowe przerwy w izolacji. Umożliwiają przepływ powietrza i pary wodnej przez nieszczelną przegrodę. Mają znaczący wpływ na parametry przegrody, zużycie energii, komfort użytkowników oraz bezpieczeństwo konstrukcji poprzez potencjalną kondensację pary wodnej. Natomiast mostki termiczne są spowodowane miejscowym pocienieniem izolacji termicznej. Im większy jest ubytek materiały, tym większą stratę one powodują.

Poniżej przedstawiamy wyniki badań laboratoryjnych Instytutu Fizyki Budowli w Stuttgarcie – wpływ 1-milimetrowej szczeliny w 14 cm izolacji wełną na współczynnik przenikania ciepła dla 1 m2 dachu:

Współczynnik przenikania ciepła dla szczelnej warstwy: U = 0,30 W/m2×K
Współczynnik przenikania ciepła dla warstwy z 1 mm nieszczelnością: U = 1,44 W/m2×K
Wniosek: 1 mm nieszczelność spowodowała prawie pięciokrotne pogorszenie parametru!

Pamiętaj, że jedyną możliwością kontroli jakości natrysku piany jest test szczelności powietrznej połączony z detekcją w podczerwieni przy pomocy kamery termowizyjnej. Samo badanie termowizyjne nie pozwoli na odpowiednie sprawdzenie dachu. Nie pomoże również określić, ile powietrza niekontrolowanie ucieka z budynku. Poniżej zobaczysz porównanie tego samego dachu widzianego w naturalnej różnicy ciśnień oraz przy podciśnieniu 50 Pa w trakcie testu szczelności.

Jak widać, odczyt z kamery termowizyjnej bez wytworzenia podciśnienia w budynku nie pozwala na jakościową ocenę dachu. Nieszczelności powietrzne, które w danej chwili pozwalają na ucieczkę ciepłego powietrza na zewnątrz, pozostają niewidoczne. Są to jednocześnie najpoważniejsze usterki, które możesz wyeliminować już w trakcie budowy. Wystarczy, że przed założeniem płyt gipsowo-kartonowych przeprowadzisz test szczelności metodą Blower Door. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych skutków nieszczelności oraz konieczności poprawy docieplenia i remontu w przyszłości. Pomiar jest możliwy przez cały rok kalendarzowy. Poniżej schemat testu ze średnimi wartościami:

Kubatura budynku: V = 500 m3
Czerwony strumień wywiewany przez wentylator to suma wszystkich niebieskich strumieni uciekającego z domu powietrza:
q50 = 1 000 m3/h
Wyznaczamy krotność wymian powietrza przez nieszczelności:
n50 = q50/V = 1 000 m3/h500 m3 = 2 /h

W większości przypadków dzięki uszczelnieniu budynku możemy oszczędzić około 30% energii poza zwiększeniem skuteczności ogrzewania, wentylacji i komfortu użytkowników.

Zdaniem Inwestora:

„Firma bardzo profesjonalna, bardzo dokładne testy, szczegółowy raport. Pan Paweł mimo, że z polecenia firmy od ocieplania pianą, zaznaczył w ich pracy małe niedociągnięcia. Jest profesjonalistą i bardzo przyjaznym człowiekiem. To były bardzo dobrze zainwestowane pieniądze.”
P. Monika Cichocka (komentarz z Facebook)

Nasza analiza dotycząca skuteczności izolacji dachów i stropów natryskową pianką PUR pozwoliła wyodrębnić etapy efektywnego procesu docieplenia. Są to kolejno:
• odpowiednie zaprojektowanie warstwy dachu,
• przygotowanie podłoża do natrysku,
• wybór materiału o dobrych parametrach i żywotności,
• zlecenie natrysku profesjonalnej ekipie instalatorów,
• przeprowadzenie kontroli jakości natrysku pozostałych przegród (ścian, okien itd.) i wprowadzenie poprawek.

Możesz wydać pieniądze na świetne materiały i profesjonalną ekipę, ale i tak nie masz pewności, że Twoja inwestycja przełoży się na oszczędność energetyczną i komfort termiczny. Dopiero sprawdzenie jakości daje Ci gwarancję wysokiej stopy zwrotu.
Nie chodzi o brak zaufania do narzędzi czy kompetencji wykonawców, lecz fakt, że nieszczelności są niewidoczne gołym okiem. Zarówno Ty, jak i wykonawcy możecie być przekonani, że docieplenie jest precyzyjnie i poprawnie wykonane. Jednak w praktyce może być dokładnie odwrotnie. Naszym zadaniem jest zadbać o to, by wysiłek wykonawców i Twoje wydane pieniądze dały Ci konkretne efekty.

Serdecznie zapraszamy do współpracy.
Ekipa testy-szczelnosci.pl