Termowizja, Testy Szczelności Budynków

Szczelność powietrzna budynku

Szczelność powietrzna budynku

Zastanawialiście się kiedyś jak sprawdzić czy Wasz dom jest szczelny? Czy przypadkiem nie ucieka z niego zbyt dużo ciepłego powietrza? A wasze rachunki za ogrzewanie są lekko mówiąc przesadzone? Jak sprawdzić szczelność powietrzną budynku?

Blower Door Test – Szczelność powietrzna budynku

Już jest na to sposób. Można określić szczelność powietrzną budynku. Metoda ta zwana jest testem szczelności budynku. Przyszła do nas z zachodu, dlatego też jej nazwa brzmi test blower door. W dosłownym tłumaczeniu – test dmuchających drzwi, jednak lepszym i bardziej inżynierskim określeniem jest Test drzwi nawiewnych. Na codzień, w ogólno przyjętej nomenklaturze występują dwa tożsame określenia:

Podczas badania szczelności powietrznej budynku możecie się spotkać, zarówno z jednym jak i z drugim określeniem, gdyż są one stosowane wymiennie.

No dobrze to jak taki test można przeprowadzić? W celu przeprowadzenia testu szczelności budynku, najczęściej w miejsce drzwi wejściowych, montujemy wiatrak o dużej mocy. Jest on osłonięty taką wiatroszczelną płachtą.

Jakie jest zadania takiego wiatraka? Wiatrak ten w zależności jak go ustawimy wytwarza podciśnienie, bądź nadciśnienie w naszym budynku. Co to dla nas realnie oznacza?

Nadciśnienie i podciśnienie – Szczelność Powietrzna Budynku

Nadciśnienie pojawia się wtedy gdy, wiatrak wdmuchuje powietrze z zewnątrz. Możemy wtedy dobrze zaobserwować jak przez nieszczelności powietrze wewnętrzne ucieka na zewnątrz.

Podciśnienie pojawia się wtedy, gdy wiatrak wydmuchuje powietrze z budynku. Obserwujemy wtedy jak przez nieszczelne przegrody powietrze zewnętrzne dostaje się do środka budynku.

Na podstawie testu przy użyciu wiatraka, możemy wyznaczyć jak mocno szczelny, tudzież nieszczelny jest nasz dom. Wyznaczając tzw. parametr n50, który informuje nas, ile razy w ciągu jednej godziny powietrze z wnętrza budynku zostanie wymienione. Ale jak to się dzieje?

Parametr n50 – Szczelność budynku

Ciśnienie towarzyszące zarówno procesowi wdmuchiwania jak i wydmuchiwania powietrza z budynku równe jest 50Pa (50 Pascali). Stąd też nazwa parametru n50. Wentylator z oprzyrządowaniem wskazuje nam ile powietrza musi wyciągnąć lub wtłoczyć aby utrzymać stałą różnicę ciśnień . Wyznaczoną objętość powietrza porównujemy do kubatury budynku. Dokonując obliczeń otrzymujemy wartość parametru n50, np. 0.5, 1, 2, 2.5, 4. Co oznaczają dane wartości i jak je interpretować?

np. Parametr n50 = 1 /h oznacza, że w ciągu 1h powietrze wewnątrz budynku zostanie wymienione 1 raz przez nieszczelności (przy zaślepionym systemie wentylacji).

Im większa wartość parametru n50 tym budynek jest bardziej nieszczelny. Wysoka szczelność powietrzna budynku jest nie tylko ważna z punktu widzenia kosztów ogrzewania, ale również trwałości samego budynku. Jest też kluczowa dla komfortu użytkowników.

Umów się już dziś na pomiar szczelności swojego budynku, czyli na tzw. Blower Door Test.