Testy szczelności

Jak

Test szczelności pozwala na sprawdzenie jak dużo powietrza niekontrolowanie/szkodliwie ucieka z budynku. Dzięki doświadczeniu i dokładnym narzędziom możemy też szczegółowo sprawdzić wszystkie elementy budynku i znaleźć nieszczelności, które warto naprawić.

DLA KOGO

Dla klientów indywidualnych – odbiory prac i budynków, diagnostyka problemów, przygotowanie raportu reklamacyjnego
Deweloperów – kontrola jakości, potwierdzenie dobrych parametrów, unikanie reklamacji
Wykonawców – potwierdzenie dobrej jakości prac, sprawdzenie parametrów budynku pod kątem skutecznej pracy systemów ogrzewania i wentylacji

DLACZEGO

Szczelność przegród jest kluczowa dla Twojego komfortu, kosztów ogrzewania i trwałości budynku. Doradzimy jak zrobić to skutecznie i trwale.

Blower Door Test

We współczesnym budownictwie coraz częściej jest sprawdzana przepuszczalność powietrza budynków. To bardzo dobrze, ponieważ nieszczelność obudowy zewnętrznej ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Występujące nieszczelności w połączeniach budynku powodują wzrost kosztów ogrzewania w zimie oraz chłodzenia latem. Wykonując test Blower Door zlokalizujemy i uszczelnimy wszystkie wycieki powietrzne. W efekcie otrzymasz nowoczesny, oszczędny, komfortowy budynek ze zdrowym mikroklimatem.

Jak działa test szczelności?

Test szczelności domu pozwala na lokalizację przecieków powietrznych, czyli miejsc, którymi powietrze niepożądanie dostaje się do Twojego budynku bądź z niego ucieka. Blower Door Test polega na wstawieniu w drzwi wejściowe wentylatora okrytego wiatroszczelną płachtą. Pompuje on powietrze do środka budynku, bądź na zewnątrz, tworząc w ten sposób odpowiednio nadciśnienie i podciśnienie pomocne przy poszukiwaniu nieszczelności za pomocą kamery termowizyjnej lub dymu teatralnego. Wykryte w ten sposób usterki usuwamy i dajemy 100% gwarancji szczelności tych miejsc.

Kiedy wykonać test?

Specjalizujemy się w przeprowadzaniu testów szczelności na etapie budowy. Jest to najwydajniejszy sposób na osiągnięcie wysokiej szczelności powietrznej powłoki budynku. Badanie przeprowadzamy po montażu stolarki i wykonaniu warstw powietrzno-szczelnych (np. folie paroizolacyjne).

Dzięki Blower Door Test już na etapie budowy możemy:

  • skutecznie i bezkosztowo usunąć wszystkie nieszczelności,
  • pozbyć się potencjalnych problemów związanych z naprawami w przyszłości,
  • zapewnić wysoki komfort termiczny i przyjazny mikroklimat użytkownikom,
  • zwiększyć trwałość budynku oraz systemu grzewczego, który pracuje na niższych obrotach.

Kiedy wykonać test?
– w trakcie budowy – najlepiej
– przed odbiorem – bezpiecznie
– w trakcie użytkowania – można zawsze

Etapy testu

Przed przeprowadzeniem testu odbywamy rozmowę wstępną z klientem i pytamy o jego potrzeby. Określamy cel badania szczelności i zakres pomiarów potrzebnych do jego osiągnięcia. Następnie oczekujemy na odpowiednie warunki atmosferyczne do przeprowadzenia testu i dzwonimy do klienta na 2 dni przed planowanymi pomiarami.

Na miejscu przygotowujemy budynek do badania zamykając system wentylacji i otwory technologiczne, montujemy ramę z wentylatorem. Podczas wykonywania testu wyznaczamy całkowity strumień przecieku powietrza i parametr n50.

Przy pomocy kamery termowizyjnej oraz dymu lokalizujemy wszystkie nieszczelności powietrzne obudowy budynku. Po podsumowaniu wyników badań pokazujemy ubytki, rozmawiamy o technologii i możliwości naprawy.

Wykonujemy szczegółowy raport z opisem usterek oraz zdjęciami każdej nieszczelności budynku.

CO MIERZYMY?

W trakcie testu szczelności budynku wyznaczamy takie parametry jak: q50 – strumień przepływu powietrza dla 50 Pa [m3/h]. Całkowita objętość powietrza uciekającego z budynku przez przegrody przy zamkniętym systemie wentylacji. n50 – krotność wymian powietrza dla 50 Pa [1/h]. Całkowita objętość uciekającego powietrza (q50) dzielona przez kubaturę netto budynku. Im niższa wartość parametru tym korzystniej. Podstawowy parametr używany do określania poziomu szczelności budynków. qe50 – przepuszczalność powietrza dla 50 Pa [m3/h*m2]. Porównanie objętości uciekającego powietrza do całkowitej powierzchni przegród budynku. Parametr wykorzystywany do oceny poziomu szczelności powietrznej bardzo dużych budynków, gdzie ze względu na korzystną proporcję kubatury do powierzchni przegród parametr n50 przestaje być reprezentatywny. qf50 – Strumień jednostkowy przecieku powietrza dla 50 [m3/h*m2]. Porównanie objętości uciekającego powietrza do powierzchni podłogi budynku. Pomiary szczelności możemy przeprowadzić dla różnych wartości ciśnień, np. 10 Pa względem otoczenia jako symulację funkcjonowania tzw. pomieszczenia czystego (clean room), które funkcjonuje przy stałym, lekkim nadciśnieniu.

BLOWER DOOR TEST – DORADZTWO

Usługę doradztwa kierujemy do klientów, którzy dopiero planują budowę lub są w jej trakcie. Zadbanie o wysoką szczelność budynku już na tym etapie pozwoli Ci uniknąć konieczności wykonywania tego w przyszłości. Znajdziemy optymalne rozwiązania izolacyjne dostosowane do specyfiki Twojego budynku. Umożliwi Ci to oszczędności już na starcie i minimalizację ryzyka usterek, czyli mniejsze prawdopodobieństwo napraw w przyszłości. Płacisz za technologie generujące rzeczywiste rezultaty: odczujesz je w komforcie mieszkania oraz mniejszych rachunkach za energię.

Chcesz nawiązać współpracę?
Skontaktuj się z Nami!