Baza wiedzy

Jakie okna wybrać? Kluczowy parametr…

maj 31, 2021 | Materiały, Rekuperacja, Testy Szczelności

Jak wybrać, żeby nie żałować? Producenci przekonują designem, parametrami cieplnymi, użytecznością i oczywiście ceną. Chętnie zapominają jednak wspomnieć o bardzo istotnej kwestii, która w praktyce ma decydujące znaczenie dla komfortu termicznego i efektywności energetycznej: parametrach szczelności okien.

Dlaczego? Ponieważ opłaca się im to przemilczeć. Jednak bez obaw: skoro nie oni, my Ci o tym opowiemy. Zobacz, jakie okna do domu wybrać, aby nie zaskoczyły Cię wysokie rachunki i nieprzyjemne przewiewy. Konkrety na liczbach i przykładach.

Parametry cieplne okien – no co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od początku, czyli współczynników odnoszących się do parametrów cieplnych okien:

Uw – współczynnik przenikania ciepła (im niższa wartość wyrażona w W/m2×K, tym mniejsze straty energii na 1 m2 okna)
Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okna
Ug – współczynnik przenikania ciepła pakietu szybowego

Parametry okna zależą od wykorzystanych do budowy profili, pakietów szybowych oraz ramek dystansowych oddzielających szyby. Pamiętaj, że dla Ciebie jako klienta najważniejszy jest współczynnik Uw, czyli parametr cieplny całego okna: zarówno szyby, jak i ramy. Okna o tych samych wymiarach, ale różnie skonstruowane (stosunek powierzchni szyb do konstrukcji) mogą mieć inne współczynniki, dlatego Uw jest obiektywnie najbardziej miarodajny.

Obecnie standardem energooszczędnym jest Uw = 0.9 W/m2×K, jednak dostępne są też okna o zdecydowanie lepszych parametrach, nawet Uw = 0,6 W/m2×K.

Szczelność okien a wysokość rachunków i komfort termiczny

Rozróżniamy 4 klasy szczelności okien: im wyższa klasa, tym okno jest szczelniejsze:

Przepuszczalność powietrza przy 100 Pa w przeliczeniu na: KLASA SZCZELNOŚCI POWIETRZNEJ
1 2 3 4
1 m2 okna [m3/h×m2] 50 27 9 3
1 m linii stykowej [m3/h×m] 12,5 6,75 2,25 0,75

Zobacz, jak klasa szczelności wpływa na straty energetyczne (a tym samym wysokość rachunków) powodowane przez okno. Poniżej przeprowadzamy prosty szacunek dla warunków:
0°C powietrza atmosferycznego, 20°C wewnątrz budynku,
Okna o U w = 0,9 W/m2×K, wymiarach 1,5m × 1,5m i wiatru 36 km/h (napór 50 Pa)
Uwzględniono korzystniejszy dla okna współczynnik przenikania powietrza.

Klasa szczelności 3 4
Straty przez przewodzenie 40,5 W 40,5 W
Współczynnik infiltracji dla 36 km/h (50 Pa) 1,67 m3/h×m 0,5 m3/h×m
Objętość infiltrowanego powietrza 10 m3/h 3 m3/h
Straty przez przenikanie powietrza 68 W 20,4 W
Całkowite straty energii</> 105,8 W 60,9 W

Jak widzisz, okno wykonane z takich samych elementów, ale o niższej klasie szczelności potrafi spowodować o 78% większe straty niż okno szczelniejsze. Oznacza to, że okno o dobrych parametrach cieplnych, ale słabej szczelności nie spełnia swojej roli. Dla skutecznego działania te dwa elementy muszą ze sobą współgrać.

Uwaga: szacunek przeprowadzono dla wiatru o prędkości 36 km/h napierającego na okno. Wartość różnicy ciśnień może być różna. Zależy m.in. od:
– różnicy temperatur;
– siły i kierunku wiatru;
– osłonięcia budynku itd.;
– efektu kominowego.

Wniosek potwierdzony liczbami jest prosty: szczelność okien w ogromnym stopniu wpływa na straty energetyczne. To różnica, którą odczujesz nie tylko w kieszeni, ale też komforcie mieszkania (wyczuwalne przewiewy, szybkie wychładzanie się pomieszczeń).

Na pewno znasz to nieprzyjemne uczucie zimnej podłogi czy nagły chłód powodowany mocnym wiatrem przy np. nieszczelnym oknie balkonowym. Jakikolwiek ruch zimnego powietrza wyczuwalny na skórze powoduje utratę komfortu. Odkręcasz więc mocniej grzejniki, płacąc za energię, która wcale nie musi uciekać z Twojego domu. Wystarczy odpowiednio zadbać o szczelność okien. Jak to zrobić?

Jak zadbać o szczelność okien?

O gwarancję szczelności swoich okien i pewność komfortu termicznego możesz zadbać w 3 krokach.

1. Wybór okien o odpowiednich parametrach.
Pierwszy, a zarazem podstawowy krok, bez którego kolejne nie będą miały zastosowania. Przede wszystkim unikaj okien z ograniczeniami konstrukcyjnymi, np. w wielu oknach HST trudno jest uszczelnić rolki mechanizmu przesuwnego. Kupując je, inwestujesz pieniądze w coś, co już na starcie narazi Cię na dodatkowe koszty.
Przeprowadzając analizę nie powinniśmy ograniczać się do sprawdzenia klasy szczelności. Warto poprosić sprzedawcę o sprawozdanie z badania zgodnego z normą PN-EN 14351-1+A1:2010 i sprawdzić parametry szczelności okna oraz rozwiązania konstrukcyjne. Konstrukcja okna, uwzględniając okucia i uszczelki, powinna odpowiadać tej opisanej w sprawozdaniu z badania.

Nieszczelność powietrzna pomiędzy dolną krawędzią ramy a słupkiem okna – Sp1. Drobne przecieki przy niezgrzanych uszczelkach w narożnikach skrzydeł – Sp3.

2. Montaż systemowy przez wykwalifikowaną ekipę.
Jeżeli wybrałeś już okna o odpowiednich parametrach, zadbaj o solidny montaż. Fuszerka na tym etapie oznacza konieczność remontu w przyszłości, dlatego zatrudnij wykwalifikowanych fachowców, którzy zajmą się montażem dokładnie i kompetentnie.

Nieszczelność powietrzna pomiędzy dolną krawędzią ramy a słupkiem okna – Sp1. Drobne przecieki przy niezgrzanych uszczelkach w narożnikach skrzydeł – Sp3.

3. Przeprowadzenie kontroli jakości – test szczelności metodą Blower Door
Test szczelności umożliwia wykrycie usterek stolarki i montażu, czyli sprawdzi jakość dwóch poprzednich kroków. Dostaniesz raport, który będzie podstawą do złożenia reklamacji i wyeliminowania ewentualnych błędów już na etapie budowy.
Pamiętaj, że parametry okien podawane są na podstawie deklaracji lub badania jednego, zazwyczaj dokładnie przygotowanego okna. Z doświadczenia wiemy, że w praktyce bardzo często nie można na nich polegać.

Brak szczelności w 95% przypadków
Przetestowaliśmy metodą Blower Door Test ponad 500 budynków i wnioski są jednoznaczne: w 95% przypadków rozpoznajemy usterki związane z produkcją lub montażem okna. Powodują one obniżenie komfortu termicznego budynku oraz brak efektywności energetycznej. W takich warunkach systemy ogrzewania i klimatyzacji nie mają prawa działać poprawnie.

Te zjawiska są widoczne dopiero w trakcie testu szczelności powietrznej budynku: po wytworzeniu różnicy ciśnień możemy dokładnie określić, ile powietrza traci budynek przez nieszczelności, a także przeprowadzić detekcję przecieków powietrznych. Nie jest to możliwe do osiągnięcia w warunkach normalnego ciśnienia, dlatego wykorzystuje się Blower Door Test.

Jakie problemy wykrywamy najczęściej?

Najczęstszym problemem jest niestety kiepski montaż i słabe uszczelnienie ram okiennych, czyli brak dokładności i kultury technologicznej ekipy montażowej. I ma to miejsce niezależnie od tego, czy okna uszczelniane są w sposób tradycyjny: na piankę rozprężną, metodą ‘ciepłego montażu’ z wykorzystaniem wewnętrznych oraz zewnętrznych taśm powietrzno-szczelnych, czy też montujemy okna w konsolach w warstwie izolacji. Zobacz, jak te problemy wyglądają w praktyce:

Jaki jest tego efekt? Utrata komfortu, duże zużycie energii, niestabilna i różna temperatura w pomieszczeniach. Brak szczelności to przede wszystkim straty finansowe. Jej zachowanie jest szczególnie istotne w budynkach z wentylacją mechaniczną oraz odzyskiem energii z powietrza wentylacyjnego (rekuperacja).

Blower Door Test umożliwia kontrolę jakości i łatwe usunięcie problemów za grosze w porównaniu do kosztów, jakie poniesie właściciel budynku w przypadku nieszczelności i związanej z tym utraty efektywności energetycznej. Koszt kompleksowego testu całego budynku wraz ze szczegółowym raportem, który jest podstawą do zgłoszenia reklamacji montażu to około 2 000 zł.

UWAGA:
naszym celem nie jest wytykanie błędów. Nie chcemy mówić “Robisz to źle!”, lecz pokazać, jak można zastosować nowe technologie z korzyścią dla wszystkich stron. Budujemy świadomość na temat energooszczędnego budownictwa, aby wykonawcy mogli oferować skuteczniejsze rozwiązania, a ich klienci cieszyli się efektami.

Warto przeprowadzać kontrolę jakości już w trakcie budowy i:
– osiągnąć dobre parametry budynku, współpracując z wykonawcami;
– potwierdzić je testem szczelności;
– uniknąć reklamacji w okresie użytkowania i konieczności remontu.

Dlatego jeżeli jesteś w trakcie budowy i chcesz zadbać o komfort mieszkania oraz nie przepłacać za ogrzewanie swojego domu, po prostu napisz do nas lub zadzwoń. Porozmawiamy o rozwiązaniach.

Ekipa testy-szczelnosci.pl