Baza wiedzy

Dom z bala – dlaczego bywa zimny i szybko się wychładza?

cze 30, 2021 | Kontrola Jakości, Materiały, Testy Szczelności

Ściany z bala – charakter, ciepło i zdrowe warunki?

Wielu inwestorów aktualnie wybiera technologię budowy ścian z bala ze względu na estetykę i klimat, jaki naturalne drewno nadaje wnętrzom. Dodatkowo towarzyszą temu przyzwoite parametry cieplne oraz korzyści prozdrowotne. Taka budowa zazwyczaj nie trwa długo. Może ona być szybko zrealizowana i uniwersalna, gdyż pozwala na realizację różnych koncepcji projektowych. Mamy też wybór spośród wielu wykonawców budujących w balu.

Czy jest to materiał doskonały?

Domy z bala zgodnie z oczekiwaniami powinny zapewniać przyzwoitą izolacyjność oraz stabilność warunków dzięki dużej bezwładności cieplnej. Temperatura wewnątrz domu zarówno zimną, jak i latem powinna być stała. Ze względu na brak elementów konstrukcyjnych prawdopodobieństwo wystąpienia materiałowych mostków termicznych jest niskie. Zatem co powoduje, że wiele z tych budynków nie spełnia oczekiwań właścicieli? W relacjach pojawiają się następujące problemy:
– duże zużycie energii,
– wychłodzone pomieszczenia,
– szybkie spadki temperatury, zwłaszcza przy wietrznej pogodzie.

Jakie trudności napotkamy?

Problemem technologicznym jest brak ciągłej warstwy odpowiadającej za szczelność powietrzną. Niestety większości domów z bali brakuje nieprzepuszczalnej powłoki zabezpieczającej przed wiatrem. W przypadku ścian murowanych czy szkieletowych rolę tą pełni odpowiednio tynk oraz klejone folie paroizolacyjne. Zabezpieczają one przegrody przed wnikaniem zimnego powietrza do środka, ucieczką ciepłego powietrza na zewnątrz oraz wykraplaniem pary wodnej w warstwie przegrody.
Uszczelnienie pomiędzy balami wykonuje się z mchu, filcu lub elastycznej masy czy kleju. Nieszczelności mogą pojawić się na każdym styku bali: w narożnikach, pęknięciach, połączeniach ścian zewnętrznych z belkami, ścianami wewnętrznymi oraz ich połączeniami z dachem. Ze względu na osiadanie się budynku oraz pracę drewnianych elementów, jego parametry mogą się z czasem pogarszać, zwłaszcza przez pierwsze lata funkcjonowania. Dom z nieszczelnymi ścianami możemy porównać do kurtki puchowej bez zamka.

Ściana domu szkieletowego – szczelna warstwa folii paroizolacyjnej z klejonymi zakładami i łączeniami.
Uszczelnienie narożnika ścian.

Jak zadbać o dobrą jakość i uniknąć problemów?

Twój dom z bala może być ciepły i oszczędny! Wystarczy, że sprawdzisz ilość uciekającego powietrza i znajdziesz wszystkie jego problemy. Sposobem na to jest wykonanie testu szczelności Blower Door. Taką próbę można przeprowadzić zarówno w istniejącym i użytkowanym już budynku lub na etapie jego budowy po montażu okien i dociepleniu dachu.
Zobacz poniżej, jak wygląda przeprowadzenie takiego testu i jakie problemy możemy wskazać.

Ściana domu szkieletowego – szczelna warstwa folii paroizolacyjnej z klejonymi zakładami i łączeniami.
Detekcja nieszczelności powietrznych przy nadciśnieniu – metoda dymowa.
Zadymianie w trakcie testu szczelności budynku (zbudowane nadciśnienie 50 Pa).
Detekcja nieszczelności powietrznych przy nadciśnieniu – metoda dymowa.
Detekcja nieszczelności powietrznych przy nadciśnieniu – metoda dymowa.

Uwaga! Na powyższych termogramach nie widzimy mostków termicznych sugerujących braki izolacji termicznych. Wszystkie dostrzegane zjawiska w postaci zimnych smug to zasysane do budynku powietrze zewnętrzne wychładzające powierzchnie domu. Jeśli chcemy kompleksowo sprawdzić stan izolacji, to należy przeprowadzić test szczelności z dokładną detekcją przecieków powietrznych, wykorzystując kamerę termowizyjną, anemometr oraz wytwornice dymu.

Czy dom z bala może być szczelny?

By móc stwierdzić, czy dom jest szczelny, powinniśmy spodziewać się parametru na poziomie n50=1,0 /h. Przeprowadziliśmy testy dla ponad stu domów z bali. Jakie były ich wyniki?
Rozstrzał jest potężny, od bardzo dobrych parametrów rzędu: n50=0,8 /h, przez wartości niepokojące (np. n50=6,0 /h) do poziomów tragicznych, nawet powyżej 20 wymian na godzinę! W takim budynku musimy stale podgrzewać napływające powietrze, które po chwili ucieka z powrotem na zewnątrz.

Należy mieć świadomość, że wyniki budynku zależą nie tylko od nieprzepuszczalności ścian. Niska szczelność może być również spowodowana problemami związanymi dociepleniem dachu czy montażem okien i drzwi.

Pozytywne wnioski!

Zaletą ścian z bala jest możliwość natychmiastowej poprawy parametrów, można to zrobić nawet w ciągu jednego dnia. W pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić poziom szczelności i znaleźć miejsca ucieczki powietrza z budynku, które wymagają naprawy. My, jako specjaliści robimy to skutecznie i chętnie pomożemy poprawić warunki panujące w Twoim budynku.

Ściana domu szkieletowego – szczelna warstwa folii paroizolacyjnej z klejonymi zakładami i łączeniami.