Baza wiedzy
Ocieplanie wełną mineralną – największe ryzyka?
Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby izolacja wełną mineralną była skuteczna, trwała i bezpieczna.
Parametrem, który powinieneś przeanalizować w pierwszej kolejności, porównując poszczególne produkty, jest współczynnik przewodzenia ciepła, tzw. lambda – λ, [W/m×K]. Określa zdolność do przewodzenia energii. Im niższą wartością charakteryzuje się materiał, tym mniej energii będzie przewodził na zewnątrz. Można oczywiście zrekompensować sobie wyższą, niekorzystną wartość współczynnika λ, montując izolację o gorszych parametrach, ale większej grubości. Jednak to nie zawsze jest możliwe.
Zazwyczaj ma się ograniczoną ilość miejsca (grubości warstwy) i najważniejszym kryterium wyboru są właściwości cieplne materiału. Wełna mineralna dostępna na rynku ma parametry λ w granicach 0,030 – 0,045 W/m×K.
Na podstawie wartości parametru λ i grubości warstw przegrody określa się współczynnik przenikania ciepła przegrody U [W/m2×K], gdzie U= λ/d. Tutaj również powinno Ci zależeć, aby wartość współczynnika była jak najniższa – przegroda będzie wtedy lepszym izolatorem.
“A u mnie wełna się nie sprawdziła!” – dlaczego?
Zapewne zdarzyło Ci się czasem usłyszeć, np. w rozmowie ze znajomymi, że ocieplenie z wełny mineralnej nie spełniło swojej roli. Czy to wina materiału? Absolutnie nie.
Najczęściej narzekania dotyczą niedbałego ułożenia, a przez to występowania mostków termicznych, czyli wad wykonawczych. Kolejnym typem problemów są te użytkowe: namakanie materiału, osiadanie wełny, pogarszające się z czasem parametry, zjeżdżanie płyt/mat ułożonych w ścianach i dachach. Dlaczego występują?
Technologia ocieplania wełną będzie skuteczna, ale tylko pod pewnym, trudnym do osiągnięcia, warunkiem:
Jako materiał całkowicie przewiewny, aby był skutecznym izolatorem, musi być zabezpieczony z obu stron warstwami:
– powietrzno i paroszczelną od wewnątrz (folia opóźniająca dyfuzję pary wodnej, tzw. paroizolacja);
– powietrznoszczelną i paroprzepuszczalną membraną od zewnątrz.
Można to porównać do wyjścia zimową porą na zewnątrz w swetrze, bez kurtki. Nieważne, jak grubą warstwę będziesz miał na sobie, każdy ruch zimnego powietrza odczujesz jako dyskomfort. Bez ochrony termicznej będziesz tracić duże ilości energii, dopóki nie założysz i zapniesz kurtki z nieprzepuszczalnego materiału.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku budynku. W okresie grzewczym na ściany i dach domu działa ciągle napierające powietrze. Zjawiska te są związane z różnicą temperatur, siłą i kierunkiem wiatru. Zobacz, jak istotny jest szczelny montaż folii i membran na przykładzie dachu o izolacji 14 cm wełny w dachu o U=0,30 W/m2K:
1 m2 dachu z jedno milimetrowym nacięciem folii paroizolacyjnej w warunkach zimowych osiąga zupełnie inne parametry:
Wartość współczynnika przenikania ciepła skacze z wartości U=0,30 W/m2×K do U=1,44 W/m2×K!
To prawie pięciokrotny skok – o 380% przy zaledwie 1-milimetrowym nacięciu!
Co gorsze, ta sama nieszczelność, poza ucieczką ciepłego powietrza, może powodować wykraplanie się pary wodnej w warstwie izolacji:
Skutkiem tego zjawiska będzie:
– rosnące zawilgocenie i namakanie wełny – pogorszenie parametrów izolacyjnych mokrego materiału, czyli wyższe koszty ogrzewania i wentylacji,
– rozwój zagrzybienia na powierzchni materiału i konstrukcji dachu (degradacja biologiczna) – konieczność remontu
– uwolnienie zarodników grzybów do powietrza wewnętrznego – szkodliwy mikroklimat w budynku
Wniosek: największą rolę odgrywa prawidłowe zaprojektowanie warstw, połączeń przegród i oczywiście poprawny montaż.
Ocieplanie wełną mineralną – doświadczenia inwestorów
Po przeprowadzeniu kilkuset badań termowizyjnych oraz testów szczelności budynków z przegrodami izolowanymi wełną, poznaliśmy szereg trudności, jakie najczęściej napotykali nasi klienci.
Wnioski?
Przede wszystkim prace dociepleniowe są bardzo wymagające i czasochłonne: wymagają dużej dokładności oraz kultury technologicznej ekipy montażowej. W naprawdę niewielu przypadkach można mówić o skutecznym i bezpiecznym ułożeniu warstw. Nawet najlepsze ekipy wprowadzają poprawki po wykonanych pracach dociepleniowych.
Drobna, ale bardzo poważna usterka – klejenie taśmy paroszczelnej. Słaby klej, zbyt duża wilgotność dla taśmy czy za mała siła docisku?
Kompletny brak kultury technologicznej. Przez takie „dziury” będzie uciekało kilkaset metrów sześciennych powietrza na godzinę w trakcie testu szczelności (różnica ciśnień 50Pa).
Jak temu zapobiec i nie narażać się na dodatkowe koszty?
Przede wszystkim zwróć uwagę na materiały używane do klejenia folii:
- Taśmy i kleje łączące zakłady folii i wywinięcia na sąsiednie przegrody powinny mieć dużą siłę klejenia, odporność na rozrywanie oraz na proces starzenia. Pamiętaj, że ta warstwa zabezpiecza izolacje na kilkadziesiąt lat.
- Sprawdź, czy materiały utrzymują swoją siłę klejenia w warunkach budowy – w niskiej temperaturze, wysokiej wilgotności itd.
- Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu sąsiadujących elementów: tynków, ścian i kominów, do których zamierzasz przykleić taśmy/paski kleju.
Dobrze wyklejony dach powinien być szczelny jak kadłub statku. Bez możliwości włożenia pod folię nawet wykałaczki. Jeżeli jesteś w stanie zobaczyć wełnę pod folią paroizolacyjną, możesz spodziewać się problemów z pracą izolacji.
Jak sprawdzić szczelność dachu i mieć gwarancję jakości?
Wystarczy przeprowadzić test szczelności metodą Blower Door, który przy tego rodzaju pracach powinien być priorytetem.
Nieszczelności powietrzne generują największe straty energetyczne, obniżają skuteczność ogrzewania, wentylacji i komfortu cieplnego. Mogą wpływać negatywnie na trwałość przegród. Narażają Cię na koszty, których możesz uniknąć, sprawdzając szczelność już na etapie budowy.
Metoda Blower Door Test gwarantuje pełne rozpoznanie wszystkich problemów. Jest znacznie skuteczniejsza niż sama termowizja, ponieważ pozwala na ich szczegółową analizę i zaproponowanie skutecznych działań naprawczych. W raporcie z testu opisujemy wszystkie usterki. Możemy też poradzić, jak je zlikwidować. Wiesz, co nie działa tak, jak powinno i w jaki sposób to zmienić. Raport można wykorzystać do reklamacji usług.
Zdaniem klienta:
„Jestem bardzo zadowolony z przeprowadzonego badania, wiem gdzie popełniłem błędy budując dom. Polecam szczerze tą firmę.
Nie wiedziałem ile pieniążków mi wycieka z domu przez nieszczelności, teraz mogę je wyeliminować.”
p. Robert Gostomczyk (komentarz z Facebooka)
Podsumowując: wełna to doskonały materiał izolacyjny pod warunkiem, że zostanie dobrze zamontowany. Dlatego warto już na samym początku zadbać o ten aspekt, aby uniknąć licznych problemów związanych z nieszczelnością budynku w przyszłości.
Zapraszamy do współpracy inwestorów w trakcie budowy.