Baza wiedzy
Kontrola jakości budynku dla deweloperów
Dyskomfort dla użytkownika, strata dla dewelopera
Obsługujemy wiele procesów reklamacyjnych związanych z brakiem komfortu cieplnego lub ze zwiększonym zużyciem energii przez budynki naszych klientów. Oddane do użytku lokale nie osiągają zakładanych na etapie projektu wartości parametrów, co bezpośrednio przekłada się na jakość ich użytkowania oraz koszty utrzymania.
Zazwyczaj reklamacje są związane z drobnymi usterkami izolacji termicznych. Czego dotyczą najczęściej?
Deweloperzy mówią o problemach z:
- brakiem szczelności powietrznej wskutek niewłaściwego montażu okien i drzwi,
- dachem: montażem i klejeniem warstw powietrznoszczelnych dachu (folia
- paroizolacyjna w przypadku wełny lub piana PUR itd.),
- uszczelkami okien i ich regulacją.
Natomiast na budowach coraz rzadziej widuje się silne mostki termiczne, które powodowałyby problemy reklamacyjne. Większość występujących wad związana jest przede wszystkim z niewystarczającą szczelnością powietrzną. Mimo że usterki nie są poważne z technicznego punktu widzenia (tj. stosunkowo proste w naprawie), to powodują wysokie straty energetyczne oraz dyskomfort użytkowników, np. szybkie wychładzanie czy nieprzyjemne przewiewy. Usunięcie ich podnosi szczelność budynku nawet o 70%, dzięki czemu koszty ogrzewania i klimatyzacji spadają średnio o 30% w skali roku.
Jak sprawdzić szczelność budynku?
Czy budynek osiąga dobre, zakładane w projekcie parametry? Nie ma szans, by dowiedzieć się tego bez specjalistycznych narzędzi. Jeżeli chcesz przeprowadzić kontrolę jakości czy odbiór prac i uzyskać wiarygodne informacje, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu.
W testy-szczelnosci.pl przeprowadzamy kontrolę jakości/odbioru metodą Blower Door, która umożliwia sprawdzenie skuteczności prac podwykonawców. Podstawowym sprzętem, który wykorzystujemy są kamery Flir serii T o wysokiej rozdzielczości detektora podczerwieni (320 x 240 pikseli). Obsługiwany zakres temperatur: od -20°C do 650°C i czułość rzędu 0,05°C gwarantują wysoką dokładność pomiarów, a przekazane klientowi termogramy są bardzo czytelne.
Test polega na wstawieniu w drzwi wejściowe wentylatora okrytego wiatroszczelną płachtą. Pompuje on powietrze do środka budynku, bądź na zewnątrz, tworząc w ten sposób odpowiednio nadciśnienie i podciśnienie pomocne przy poszukiwaniu nieszczelności za pomocą kamery termowizyjnej lub dymu teatralnego. Pozwala na lokalizację wycieków powietrznych, czyli miejsc, którymi powietrze niepożądanie dostaje się do Twojego budynku bądź z niego ucieka. Im ich więcej, tym wyższe są Twoje rachunki, ponieważ rośnie ilość energii zużytej na ogrzewanie.
Test szczelności podsumowujemy szczegółowym raportem, który daje pewność braku (lub istnienia) powodów do reklamacji i jest oceną jakości wykonanych prac.
Zapewniamy kompleksowe wsparcie: od doradztwa i współpracę z wykonawcami, przez przeprowadzenie testu, aż po naprawę usterek. Służymy 10-letnim doświadczeniem w diagnostyce i procesach budowlanych.
Test szczelności pozwala uzyskać wysoką finalną jakość budynku, co pracuje na wizerunek rzetelnej marki i zainteresowanie klientów, ale także pozwala na Twój spokój ducha.
Ile kosztuje przeprowadzenie testu szczelności?
Poniżej 2 promili inwestycji:
Zadzwoń, abyśmy mogli dobrać odpowiedni zakres usługi i przygotować szczegółową wycenę.